جاذبه های گردشگری شاهرود

شهر شاهرود به اسم بهشت روی زمین نیز معروف است .از جاذبه های گردشگری شاهرود می توان به جنگل ابر (کهن ترین جنگل هیرکانی جهان در منطقه البرز شرقی و تماشای اقیانوس ابرها) وکویر رضاآباد،کویر چاه جام ،شهر تاریخی بسطام،رود خانه نمکی شخ بیار،آبشار مجن،چشمه های هفت رنگ مجن،فرحزاد،مقبره شیخ ابوالحسن خرقانی ،خانه یغمایی های شاهرود،موزه شاهرود،پارک خارتوران (آفریقای ایران)،روستای قلعه بالا،پارک آبشار شاهرود،دشت شقایق ها و آفتابگردان های شاهرود ،مسجد جامع شاهرود،پل سرچشمه،موزه ی آب شاهرود،آبشار و قندیل های یخی آوستا،مجموعه کاروانسراهای شاه عباسی،آبشار نکارمن،پارک ملی خارتوران،بازار تاریخی شاهرود،مسجد آقاشاهرود اشاره کرد که درهرمورد توضیح مختصری بیان میکنیم.

فهرست مطالب

اطلاعات و نکاتی که باید به آن توجه کنید

گروه گردشگری افرا آفرود برای شما عزیزان سفری ایمن و پر هیجان آرزو میکند. لطفا به اطلاعات و نکات مشخص شده در زیر توجه کنید.

کلیه تورهای گردشگری افرا آفرود با سواری های آفرود مطمئن و قدرتمند انجام میشود، از اینرو لذت سفر کردن در طبیعت برای شما دوچندان خواهد شد.

گروه گردشگری افرا آفرود برای آشنایی گردشگران به زیست بوم  جنگل ابر و پیشنهاد بهترین مکان های گردشگری، تور لیدرهای حرفه ای خود را همراه شما عزیزان راهی سفر خواهد نمود.

جدا از زیبایهای بی وصف طبیعت شاهرود، این منطقه برای افراد تازه وارد و نا آشنا به آن میتواند بسیار خطرناک و غیره منتظره باشد، از اینرو گروه گردشگری افرا آفرود از شما عزیزان عاجزانه تمنا دارد تا برای انجام هر کاری با تور لیدر های گروه خود هماهنگی های لازم را انجام دهید. چراکه امنیت سلامت شما در بالاترین الویت برای ما قرار دارد.

لطفا قبل از شروع سفر از وجود اقلام مورد نیاز برای این سفر مطمئن شوید: کفش مناسب برای پیاده روی، کوله سبک و ایمن، همراه داشتن اندکی خوشکبار و قوطی آب و …

اقامتگاه قربان خان روستای نمونه گردشگری ابر- هتل پارامیدا شاهرود- هتل قصر بسطام

رزور اسکان در شاهرود

با مکان های گردشگری شاهرود آشنا شوید

جنگل ابر:

این جنگل درشمال  روستای نمونه ی گردشگری ابر قرار دارد که کهن ترین جنگل جهان در منطقه البرز شرقی می باشد.جنگل های هیرکانی که از دوران ژوراسیک (دوره ی سوم زمین شناسی)باقی مانده است.که گونه های جانوری و گیاهی بسیاری را در خود جای داده است.   

مسجد آقاشاهرود:

این مسجد یکی از بنا های تاریخی است که از دوره قاجاریه برجا مانده که از سر در ورودی ،صحن،شبستان های متعدد،ایوان،هجره ها ،آب انبار قدیمی تشکیل شده است.

خانه یغمایی ها:

خانه یغمایی ها تنها خانه بادگیر در شهر شاهرود است که توسط معمار استاد مهدی حیدریان از معماران یزدی در سال 1304ساخته شده است.

پل سرچشمه:

یکی از پل های زیبا یی ست که بر روی رودخانه شاهرود بنا شده وقدمت آن به اواخر دوره قاجار و اوایل دوره پهلوی باز می گردد.

موزه ی آب  شاهرود:

اولین موزه ی اختصاصی آب در ایران است که در سال 1391 افتتاح شده اسنت که در آن از قدیم ی ترین تا جدیدترین اختاراعاات و تولیدات مربوط به آب نمایش داده شده است.

کویر رضا آباد:

روستای رضا آباد یکی از روستا های کویری منطقه است که تپه های ماسه ای خودشان را در نزدیک روستا نمایان کرده ان در یک طرف کویر رضا آباد تپه های روسی بلند و طرف دیگر دشت برهوت و تپه های ماسه ای ست.

مسجد جامع شاهرود:

از بنا های  تاریخی که از دوره ایلخانی بجا مانده است می توان به این مسجد اشاره کرد که در دوره های اخیر دست خوش تغییراتی شده است که از بنای اصلی چیزی باقی نمانده است.

موزه ی شاهرود:

در زمان های قدیم بلدیه و فرمانداری شهر بوده که با تغییر کاربری بعنوان موزه شناخته می شود در این موزه میتوان به آثار باستانی از استخوان ا و اشیاع بسیار قدیمی و تاریخی اشاره کرد که دیدن آن خالی از لطف نیست.

چشمه هفت رنگ مجن:

یکی از چشمه های کم نظیر در ایران است که در 30کیلومتری شمال شاهرود  قرار گرفته است.این چشمه های زیبا در دیواره و کف رود خانه تابلوی نقاشی رنگارنگی را خلق کرده است.که بسیار زیبا و دیدنی است.

آرامگاه شیخ ابوالحسن خرقانی:

عارف بزرگ و نامدار ایرانی می باشد که در قرن های چهارم و پنجم هجری قمری می زیست از شاگردان وی می توان به شاعر و عارف قرن پنجم خواجه عبدالله انصاری اشاره کرد.ارامگاه این عارف در 28کیلومتری شمال شاهرود قرار گرفته است

روستای قلعه بالا:

این روستا همجوار پارک ملی خارتوران است وآن را به عنوان نگین سبز خارتوران می شناسند که دارای قنات ها و چنار های کهن سال زیادی می باشد.

آبشار و قندیل های یخی آوستا:

این آبشار در روستای ابرسج است که در 17کیلومتری شمال شاهرود قرار دارد وکه می توان در فصل زمستان منظره زیبایی از این ابشار و قندیل ها را تما شا کرد.

روستای مجن:

این روستا با معماری چلکانی خود به ماسوره ی کویر اییران معروف است آبشار با صفای این روستا چشم انداز کم نظیری دارد که در 40کیلومتری شمال غرب شاهرود قرار دارد.

دشت آفتابگردان وشقایق های شاهرود:

از جاذبه های گردشگری شاهرود  است که در منطقه حسین آباد کالپوش قرار دارد که  زمان مناسب برای دیدن این جاذبه بسیار دیدنی و جذاب شهریور ماه است که غنچه های آفتابگردان باز شده است.

دشت شقایق ها نیز یکی دیگر از نقاط دیدینی ست که در فصل بهار مملو از گل های بسیار زیبای شقایق است.که در منطقه حسین آباد کالپوش قرار دارد.

کاروانسراهای شاه عباسی شاهرود:

مجموعه ی این کاروانسرا ها در 115کیلومتری شرق شاهرود قرار دارد و از سه کاروانسرای متصل به یکدیگر تشکیل شده است .دو کاروانسرا مربوط به دوران  قاجار و یکی از آنها مربوط به دوران شاه عباس اول است.که دارای آب انبار،چاپارخانه ،حمام،تلگراف خانه می باشد که بسیار قدیمی و از جاذبه های تاریخی و گردشگری میان دشت شاهرود محسوب می شود.

آبشار نکارمن :

یکی دیگر از روستا های خوش آب و هوای شاهرود که در فاصله 30 کیلومتری شهرقرار دارد که آبشار بسیار زیبا و تقریبا کوچک در این روستا می باشد .

آبشار شاهرود:

مکان مناسبی برای استراحت و لذت بردن از طبیعت است که آب و هوای مناسب دارد از امکانات این پارک می توان به باغ وحش کوچک،جاده سلامت با امکانات ورزشی ،پیست دوچرخه سواری ،بام شاهرود که یکی از مرتفع ترین مکان در شاهرود است که مزار شهدای گمنام نیز در کنار آن قرا ردارد.