آنچه که باید درباره کویر خارتوران بدانید

اگر در مستندات تلویزیونی از دیدن حیات وحش آفریقا لذت میبرید بهتر است این تجربه را به صورت زنده در کشور خود داشته باشید. خارتوران یا همان آفریقای ایران یکی از بهترین و پر هیجان ترین مناطقی میباشد که هر علاقمه مند به حیاط وحشی را به خود جذب میکند.

خارتوران صحنه متفاوتی از طبیعت ایران است و عادت جدیدی از طبیعت گردی در ایران را برای شما رقم خواهد زد

در خارتوان بیش از 250 گونه جانوری وجود دارد که فقط دانستن اسامی برخی از آنها هر طبیعت گرد و زیست شناسی را به این منطقه زیبا میکشاند. در توران 41 گونه پستاندار، 42 گونه خزنده، 167 گونه پرنده و 2 گونه دو زیست وجود دارد.

در خارتوران پستاندارنی از جمله یوزپلنگ، غزال ایرانی، جبیر، پلنگ ایرانی، گوسفند وحشی، گربه شنی، گربه پالاس، گرگ، کفتار راه راه، شاه روباه، روباه قرمز، سیاه گوش و … زندگی میکنند.

 

فهرست مطالب

اطلاعات و نکاتی که باید به آن توجه کنید

گروه گردشگری افرا آفرود برای شما عزیزان سفری ایمن و پر هیجان آرزو میکند. لطفا به اطلاعات و نکات مشخص شده در زیر توجه کنید. از شرکای ما دیدن کنید،shoes – رهبران در کفش های مد روز!

کلیه تورهای گردشگری افرا آفرود با سواری های آفرود مطمئن و قدرتمند انجام میشود، از اینرو لذت سفر کردن در طبیعت برای شما دوچندان خواهد شد.

گروه گردشگری افرا آفرود برای آشنایی گردشگران به زیست بوم  خارتوران و پیشنهاد بهترین مکان های گردشگری، تور لیدرهای حرفه ای خود را همراه شما عزیزان راهی سفر خواهد نمود.

جدا از زیبایهای بی وصف طبیعت خارتوران، این منطقه برای افراد تازه وارد و نا آشنا به آن میتواند بسیار خطرناک و غیره منتظره باشد، از اینرو گروه گردشگری افرا آفرود از شما عاجزانه تمنا دارد تا برای انجام هر کاری با تور لیدر های گروه خود هماهنگی های لازم را انجام دهید. چراکه امنیت سلامت شما در بالاترین الویت برای ما قرار دارد.

لطفا قبل از شروع سفر از وجود اقلام مورد نیاز برای این سفر مطمئن شوید: کفش مناسب برای پیاده روی، کوله سبک و ایمن، همراه داشتن اندکی خوشکبار و قوطی آب و …

در این بخش اطلاعات مرتبط با اقامتگاه را بنویسید مثل مشخص نمودن هتل ها و مسافر خانه ها

تور کویر خارتوران را همین حالا رزور کنید

تورهای گردشگری گروه افرا آفرود

برای مشاهده فهرست تورهای گردشگری گروه افرا آفرود میبایست به صفحه تورهای گردشگری شاهرود سمنان مراجعه کنید. اگر تا به حال به جنگل ابر شاهرود سفر نکرده اید حتما از صفحه تور گردشگری جنگل ابر دیدن کنید.

با خارتوران آفریقای ایران بیشتر آشنا شوید

منطقه حفاظت شده توران یا همان خارتوران از سه محدوده حفاظت شده تشکیل شده است که علاوه بر منطقه حفاظت شده قسمت بزرگی از آن شامل پناهگاه حیات وحش و قسمتی دیگری از آن شامل پارک ملی در میانه خارتوران است. به طور کلی منطقه حفاظت شده 75% از مساحت و پناهگاه حیاط وحش 17% و پارک ملی 8% از کل مساحت خارتوران را شکیل میدهند.

چرا به خارتوران آفریقای ایران میگویند؟ مساحت ذخیره‌گاه زیست کره توران 1470640 هکتار میباشد که در واقع بزرگترین زیست کره ایران محسوب میشود. شاید باور نکنید بعد از سرنگتی که در کشور تانزانیا در قاره آفریقا خارتوران دومین زیست‌کره جهان است.

بزرگترین پناهگاه حیاط وحش ایران نایبندان در طبس است و پس از آن خارتوران بزرگترین پناهگاه حیاط وحش ایران محسوب میشود. پارک ملی و پناهگاه حیات وحش خارتوران یک میلیون هکتار وسعت دارد که یکی از یازده ذخیره گاه زیست کره بزرگ در کشور ایران است.

پارک خارتوران در کجا قرار دارد (موقعیت جغرافیایی)

پارک ملی خارتوران در انتهای شرقی استان سمنان و در جنوب شرقی شهرستان شاهرود قرار دارد و قسمت کوچکی از بخش شرقی آن در شهر سبزوار است این مجموعه در ضلع جنوبی جاده تهران مشهد، شرق دهستان طرود، غرب دهستان زمان ها و شمال شرقی کویر مرکزی ایران واقع شده. خارتوران منطقه ‌ای است که از ۳ دشت بسیار وسیع تشکیل شده است.

آشنایی با مناطق مهم خارتوران

از مناطق مهم خارتوران میتوان به شهر تاریخی نور, شهر تاریخی خوار یا همان خورو, ابنیه تاریخی هیزمی تپه زمان آباد, روستای کلاته مطهری و کلاته ری (با قدمتی بالغ بر ۴۰۰۰ سال) , کوه پیغمبر و… اشاره نمود.

خارتوران زیستگاه چه حیواناتی میباشد

در خارتوران 2 گونه دو زیست، 167 گونه پرنده، 41 گونه پستاندار، 42 گونه خزنده شناسایی شده اند. از شاخص ترین پستاندارانی که در این منطقه زندگی میکنند میتوان به یوزپلنگ آسیایی و گورخر ایرانی اشاره نمود.

خارتوران در کنار منطقه حفاظت شده بهرام گور، آخرین پناهگاه گورخر ایرانی محسوب میشود. در گذشته دور گورخر های ایرانی در دو سوم خاک ایران زندگی میکردند که متاسفانه جمعیت آنها به شدت کاهش یافته است.

نسبت به مناطق دیگر ایران که زیستگاه یوزپلنگ های ایرانی محسوب میشوند احتمالا خارتوران بیشترین تعداد یوزپلنگ های ایرانی را در خود جای داده است. از دیگر پستاندارنی که این منطقه زندگی میکنند میتوان به پلنگ ایرانی، سیاه گوش، گوسفند وحشی، غزال ایرانی، جبیر، گربه دشتی، گربه شنی، گربه پالاس، گرگ، شغال زرد، روباه قرمز، شاه روباه، کفتار راه راه و … اشاره نمود.

از جمله پرندگانی که در خارتوران زندگی میکنند میتوان به کبوتر چاهی، کفتر قمری، بلدرچین، چاخ لق، دم جنبانک، سبزه قبای هندی، سهره صورتی، سنگ چشم دم سرخ، اردک بلوطی، سهره سبز، چکاوک کاکلی، کبک، هوبره، تیهو، و … اشاره نمود. از پرندگان شکاری این منطقه میتوان به عقاب طلایی، عقاب دشتی، شاه بوف، مرغ حق، قرقی، انواع سارگیه، کرکس مصری، بحری، دلیجه و … اشاره کرد.

برخی از خزندگان خارتوران شامل بزمجه بیابانی، لاک پشت مهمیز دار، کفچه مار، افعی شاخدار، مار زنگی، انواع مارهای جعفری، انواع سوسمار ها و آگاما و … اشاره نمود.

چگونه به کویر خارتوران برویم

اگر قصد سفر به کویر خارتوران دارید به شما توصیه میکنم هرگز این سفر را به تنهایی شروع نکنید (حتما همراه یک آشنا به این منطقه سفر خود را شروع کنید)، گروه گردشگری افرا آفرود شما را با بهترین لیدر ها و سوراهی های ممکن به این تور گردشگری پر از چالش دعوت میکند.